Здобутки та новинки бронеавтомобілів сімейства «Козак» | MILITARY NAVIGATOR
Два_козака_разных_рядом_2

Здобутки та новинки бронеавтомобілів сімейства «Козак»

Бронеавтомобіль «Козак-001» прийнятий на озброєння Національної гвардії України.

Прийняття на озброєння кожного нового вітчизняного зразка техніки - для України подія значуща і в нинішніх військових реаліях вкрай актуальна. А для самого підприємства така віха – як знак якості, визнання з боку держави правильності конструкторських і промислових зусиль всього колективу. Саме так розцінюють на київському Науково-виробничому об'єднанні «Практика» наказ Міністра внутрішніх справ України № 718 від 27.07 2016 р. про прийняття на озброєння Національної гвардії спеціалізованого броньованого автомобіля «Козак-001» за підсумками державних випробувань.

Козак главеное

Бронеавтомобіль «Козак-001»

Голова ради директорів ПрАТ «НВО «Практика» Олег Висоцький в ході розмови з редактором журналу " Defense Express «Експорт зброї та оборонний комплекс України» Сергієм Згурцем поділився інформацією не тільки про те, як створювався і випробовувався «Козак-001», але і про нові бронепроекти компанії, які НВО «Практика» націлена виробляти серійно, посилюючи бойовий потенціал наших силових структур.

- У нас на підприємстві дійсно велике свято. 27-го липня цього року міністром МВС був підписаний наказ про постановку на озброєння Національної гвардії нашого автомобіля «Козак». Наскільки я розумію, за двадцять п'ять років незалежності вперше саме броньований автомобіль пройшов весь комплекс державних випробувань і є наказ про прийняття зразка озброєння. Тут, до речі, важливо розуміння ключової різниці між відомчими (за термінологією - «визначальні відомчі випробування») та державними випробуваннями. На відомчих випробуваннях ви лише підтверджуєте заявлені характеристики зразка техніки. А на державних випробуваннях представлений зразок перевіряється за затвердженими методиками на повну відповідність тим вимогам, які спочатку визначив замовник. В даному випадку - Нацгвария.

- Скільки часу зайняв весь процес випробувань? Враховуючи потребу силовиків у машинах такого класу, ймовірно, все йшло досить швидко?

- Для нас це було не швидко. Держвипробування почалися в січні 2016 р. Але цьому передував тривалий попередній період роботи, насамперед, з документами, з кресленнями, з технологічною документацією. Це така ж велика і значна частина роботи, як розробка та виготовлення дослідного, а потім вже і серійних зразків. На всіх етапах нашу діяльність супроводжувала і контролювала військова прийомка.

До держвипробувань ми «пережили» заводські випробування. Потім - відомчі випробування у наших силовиків. На полігоні Державного науково-випробувального центру Збройних сил у Чернігові, у прикордонників, Національної гвардії. У підсумку, після проходження всього цього ланцюжка і року роботи наших машин в АТО, ми вийшли на державні випробування. Вони почалися 17-го січня і їх результатом став наказ міністра МВС Арсена Авакова від 27 липня.

Під час цих державних випробувань перевірялося десятки параметрів броньованої машини «Козак» за 28 методиками. У тому числі, такі вкрай важливі для бронемашин випробування як оцінка балістичної і протимінної стійкості, оцінка електромагнітної сумісності при роботі радіоелектронних приладів і багато, багато інших. Хочу зазначити, що, наприклад, вперше в Україні випробування на протимінну стійкість наша машина пройшла в реальних умовах, шляхом підриву. Так що для нас фактично майже два роки шляху до постановки «Козака» на озброєння Національної гвардії - це довга історія. Але це та історія, якою колектив підприємства може пишатися.

- Спочатку, якщо я не помиляюся, один із зразків «Козака» ви демонстрували керівництву МВС мало не в перший рік бойових на сході України.

- Прототип броньованого автомобіля ми представили міністру МВС Авакову у вже далекому - враховуючи динаміку змін - листопаді 2014 р. Він особисто дуже скрупульозно і ретельно оглянув автомобіль, висловив досить багато зауважень, і лише після кількох місяців ми змогли виготовити перший зразок «Козака» майже в тому вигляді, в якому він є зараз. Це був перший, скажімо так, правильний «Козак». Цей автомобіль був відправлений на полігон Нацгвардії, де він проходив дуже жорсткі випробування. Причому, у мене таке враження, що вони його навіть перевертали. Думаю, не дарма – так як стійкість корпусу до механічних пошкоджень вельми важливий для автомобіля параметр.

Після того, як ця перша машина пройшла їхні внутрішні випробування вони нам замовили п'ять автомобілів. Ці п'ять автомобілів пішли в зону АТО, виконуючи, в тому числі і бойові завдання. Тільки після цього, десь через півроку, в нас було перше замовлення від Нацгвардії на пристойний обсяг, на десять автомобілів. Потім ще було дозамовлення на сім машин. Можу сказати, що на підготовку необхідної документації – це 4000 аркушів - пішов майже рік. У ній були враховані результати проміжних випробувань, досвід експлуатації в АТО, зауваження і побажання військових. І тільки потім ми вийшли на державні випробування в МВС.

- А що саме просило виправити або доопрацювати керівництво МВС в «Козак»?

- Скажу, що Арсен Аваков вкрай скрупульозно поставився до того, як саме будуть відчувати себе в машині бійці. Для перевірки він посадив в автомобіль 13 бійців у повному екіпіруванні зі зброєю, в касках – щоб переконатися, наскільки пропонована техніка відповідає завданням. У підсумку після його зауважень ми внесли ряд серйозних змін в машину. Наприклад, замість однієї задньої двері стало дві - розпашні, для того, щоб прискорити і полегшити посадку-висадку десанту; для стрільця зробили регульовану по висоті підставку – так як стрілки можуть бути різного зросту; збільшили внутрішню висоту автомобіля додатково на 130 міліметрів, так як бійцям у касках було незручно. Також було визначено, що замість 13-ти осіб машина буде перевозити 10. Ще ряд змін був внесений на основі досвіду експлуатації машин в зоні АТО.

козак 001 а

 Бронеавтомобіль «Козак-001»

 

- З урахуванням цього Аваков, напевно, цілком може претендувати на роль одного з конструкторів «Козака» в нинішньому вигляді цієї бронемашини?

- Ні, ні в якому разі. Сказати таке – одразу корупцію «приклеять». Якщо ж без жартів, то насправді з Аваковим, на превеликий мій жаль, я давно не маю можливості побачитися. За останній рік випадково бачилися один раз на полігоні.

- А що стосується конкуренції на вітчизняному ринку серед виробників, наскільки вона відчутна для вашої компанії?

- Справді, зараз багато хто кинувся у виробництво військової техніки, тільки питання: «Навіщо вони це роблять?» Наприклад, ми двадцять років робимо броньовики та інший спецтранспорт, і з усією відповідальністю розуміємо, як складно зробити хорошу машину. Повторюся, у нас майже два роки безперервної роботи було віддано тільки бронеавтомобілю «Козак». А люди, які ще рік тому займалися зовсім іншим бізнесом, переконані, що у них вийде все і відразу. Якщо вони хочуть називатися конкурентами, нехай пройдуть наш шлях. Підприємство «Практика» на ринку - двадцять років. Ми працювали і працювали в трьох напрямках – банківському, пожежному і виробництві спецтранспорту. Скрізь ми були абсолютними лідерами. А інші – критикували і намагалися вставляти палиці в колеса. Правда, слова залишилися словами, всі піщані замки недоброзичливців зруйнувалися. А ми існуємо і робимо свою справу. Тому один з негласних гасел нашого підприємства: «собаки гавкають – караван іде».

- Тим не менш, любому каравану доводиться долати перешкоди. Є той же «Дозор». Mack Defense - підрозділ Renault Trucks Defense – просуває в ту ж Нацгвардію спеціалізований тактичний автомобіль Shepra Light Scout.

- Український «Дозор», наскільки я знаю, закінчив весь цикл державних випробувань. Тобто виробники цієї машини пройшли те ж саме, що і ми. Зробили всю необхідну документацію, пройшли жорсткий контроль військової прийомки, всі необхідні випробування. Але у мене на підприємстві - близько трьохсот чоловік, а «Дозор» робиться «Укроборонпромом», де більше сотні оборонних підприємств. Тому тут ми в різних вагових категоріях.

Фірма «Рено» - серйозний конкурент. «Шерпа лайт» пройшла відомчі «визначальні випробування» МВС і Міноборони. Але вона не в нашому сегменті, вона маленька, на 4 людини - з легкою бронею, і до 10 тонн. Це не наш технологічний сегмент. Але у «Рено» є інші прекрасні машини, яких ми скажемо це з посмішкою, - чекаємо на ринку України. Тому що у них така ціна, що нам вигідно мати таких конкурентів з такою високою ціною.

- А що стосується ціни на «Козак? Ваші внутрішні конкуренти в країні кажуть, що вона також не маленька.

- Відповім так. З військовою прийомкою ціни не можна намалювати. У документах, які ми готуємо на військову прийомку, все чітко регламентовано. У кресленнях написано, як і що ми робимо, описана вся комплектація, написані технічні карти, як це робиться. Все прозоро, все видно - скільки було витрачено робочого часу, які матеріали, які комплектуючі, з якою вхідною ціною. Крім того, є чіткі норми на рентабельність, тому ціна автомобіля проходить контроль, по-перше, військовою прийомкою, потім, після фінансової інспекції, - до речі, вони нас вже три рази перевіряли, - документи йдуть у Міністерство економічного розвитку та торгівлі. Це одна сторона медалі.

Тепер інша – не менш важлива. Ціна виробленого в Україні автомобіля включає витрати на придбання шасі і витрати на роботи та інші комплектуючі. Вибір шасі, які підходять для військових цілей і оптимально враховують наші реалії, при всьому начебто достатку - досить обмежений. Ми для своїх машин вибрали шасі «Івеко». Так, воно не дешеве. Але ми уважно вивчали це питання і розуміємо, що наш вибір абсолютно правильний. «Івеко» комплектується двигуном, який за своєю популярністю займає друге місце в світі з продажу, коробка передач - абсолютний лідер від німецького виробника. Також у цієї машини, крім шикарного економічного потужного двигуна, є важливе для наших військових перевага. Його життєвий цикл – це 950 тисяч кілометрів. Я вже не кажу про підвищену прохідність цього шасі, хоча є досить показові приклади.

Так, вантажівку «Івеко», шасі якої ми беремо як базову, визнана кращою вантажівкою Європи в 2016 р. На недавньому авторалі «Дакар-Париж» команди «Івеко» зайняли 1-е, 3-е, 5-е місця. 4-е місце в ралі зайняв «МАN», але «МАN» за нашими мірками дуже дорогий. 8-е місце у «Татри». Хороша машина за ціною, але по Україні абсолютно немає для неї сервісу. Ми могли б взяти відмінне шасі «КАМАЗа», до речі, ця машина зайняла 2-е місце на ралі. Але це російське шасі і тут далі нічого пояснювати. Є ще машина МАЗ - у неї і двигун російський, і коробка російська. Крім того, вона в пробігу «Дакар-Париж» посіла почесне 25-те місце.

Але правильність нашого вибору, зробленого декілька років тому в користь шасі «Івеко», підкріплена не стільки міжнародними рейтингами, а нашою практикою в АТО. Машини «Козак» на базі «Івеко», які працюють у зоні АТО, показали дуже хороші результати. Наша служба сервісу, яка контролює кожну машину в АТО, - а там їх вже близько 50, - підсумувала в звітах, що за рік в АТО шасі автомобіля зауважень і заперечень немає.

- Що буде після «Козака», який вже прийнятий на озброєння Національною гвардією?

- Зараз проходять заводські випробування абсолютно нової машини. Вона називається «Козак-5». У цій машині втілено багато нових і цікавих технічних новинок. Поки що ви будете одним з перших, хто побачить цю машину. Днями вона вже була продемонстрована командуванню Високомобільних десантних військ ЗС України. Після чого було сказано: давайте її скоріше до нас на полігон, а потім – і на озброєння...

козак 5

Бронеавтомобіль «Козак-5»

 

Замість післямови

1. Як зазначено у наказі міністра МВС України № 718 від 27.07 2016 р., спеціалізований броньований автомобіль «Козак-001» призначений для транспортування особового складу підрозділів Національної Гвардії України та їх вогневої підтримки в бою, а також для виконання завдань, покладених на підрозділи під час проведення антитерористичних операцій, протидії груповим порушенням громадського порядку, проведення спеціальних операцій для ліквідації масових безпорядків, пошуку та затримання збройних правопорушників.

На «Козака» встановлено: камера відеоспостереження; зовнішня відеокамера з ІЧ - підсвічуванням; паркувальна камера заднього виду; система навігації; поворотний прожектор; система обігріву лобових і бічних шиб; тахограф; сигнальна гучномовна установка; лебідка з електропроводом. Спеціалізований бронеавтомобіль також оснащений системами фільтровентиляції, додатковою системою підігріву салону; системою пожежогасіння силової установки; системою пожежогасіння відсіку десанту; системою кондиціонування відсіку десанту та ін..

2. На фотографіях «Козака-001» і «Козака-5» (не виключаю, що з часом у нової машини буде інше позначення), які були зроблені на заводських площах підприємства “Практика», видно відмінності в розмірах цих машин. Якщо для «Козак-001» допустима повна маса – 15 т, то для «Козак-5» - 10 т.
Відповідно, габаритні розміри (д/ш/в - по корпусу/башті) наступні:
«Козак-001»: 7160/2500/2700/3200 мм.
«Козак-5»: 6100/2300/2250 мм.

 

Два козака разных рядом 2

Бронеавтомобілі «Козак-001» та «Козак-5»

Два козака разных рядом 1

 

3. Керівництвом Міноборони та НВО «Практика» підписано низку Спільних рішень зі створення ряду нових зразків, а також з розробки машин певного функціонального призначення (на базі нових і штатних платформ). Спеціалізований бронеавтомобіль «Козак-5» - лише один з тих нових зразків техніки, які будуть представлені на загальний огляд на вітчизняній спеціалізованій виставці «Зброя та безпека 2016» у Києві. Після чого, як впевнено каже керівництво «Практики», розпочнеться черговий етап випробувань цієї машини з такою ж ретельністю і увагою до деталей, як це відбувалося з «Козаком-001».

Автор: Сергій Згурець

Джерело: http://defence-ua.com/index.php/statti/1390-icpytano-gosudarstvom-dal-she-sluzhba

Top
Рейтинг@Mail.ru Система Orphus