Техніка в тилу і на передовій, погляд з місця подій (відео) | MILITARY NAVIGATOR
DSC_0251w

Техніка в тилу і на передовій, погляд з місця подій (відео)

Війна застала нас несподівано. Українцям практично «з нуля» самотужки довелось вибудовувати всю систему оборони держави, починаючи від екіпірування своїх силових структур і закінчуючи їх озброєнням та повним тиловим забезпеченням. Особливу нішу у відновленні боєздатності країни зайняло забезпечення сил АТО транспортом. В результаті виник цілий сегмент «АТОшних» авто, як правило, з номерними знаками «ПТН-ПНХ».
Після кількох резонансних інцидентів з цим явищем активно почала боротись офіційна влада, допускаючи при цьому ряд помилок та демонструючи абсолютне небажання знайти дійсно ефективний вихід з ситуації.
Першопрохідцями в справі забезпечення себе автотранспортом стали добровольчі батальйони, які з перших днів війни відчули гостру проблему нестачі транспорту. Згодом і кадрові військові частини, покладаючись на допомогу волонтерів, частенько озброювали свої підрозділи в основному нерозмитненими позашляховиками, пікапами, мікроавтобусами. Найчастіше це придбані за кордоном і далеко не нові автомобілі, які ввезені на територію України без належного митного оформлення. _Avtomobili_volonteriv_Nacgvardiyi_ta_miliciyi_u_zoni_ATO_stavitimut_na_timchasoviy_oblik_1_2015_05_09_01_58_16
Проте, незважаючи на свій вік і стан, цінуються вони українськими військовими значно більше, ніж «кадрові» автомобілі військових частин та ті, які були офіційно мобілізовані на особливий період. Чому? Відповідь проста.
Те, що українську армію цілеспрямовано розвалювали, неабияк відбилось і на її автопарку, який практично не оновлювався з моменту розпаду Радянського Союзу. Що мала Україна на початку війни на Сході? Розукомплектовані автопарки військових частин, які більше нагадували кладовища машин. Середній вік «мешканця» такого парку 25-35 років, а це неприпустимо багато для техніки, яка повинна зберегти життя свого екіпажу.
УРАЛи, КАМАЗи, ГАЗи, УАЗи та інші «унітази» радянського періоду - техніка чудово пристосована для риболовлі та полювання, але аж ніяк до умов сучасної війни.
Малосерійні спроби оновлення автопарку шляхом закупівлі сучасних і добре захищених «Дозорів», «Козаків», «Кобр», «Кугуарів» чи «Спартанів» - справа хороша, але їх кількості, навіть при відносно високій якості, явно не вистачає для потреб фронту та й коштують вони немало.
Автопарк техніки на передовій неабияк відрізняється від того, що можна побачити на спеціалізованих виставках і військових парадах. Часто зустрічаються такі екземпляри, які вже давно час здати на металобрухт. Поки далеко від лінії фронту приватні і державні компанії наввипередки вихваляються новітніми технічними розробками військової промисловості, бійці воюють на мотлосі. Бойові машини латають самі і часто за свій рахунок.
Давайте ж разом подивимося і порівняємо: що виставляють напоказ і на чому насправді борються військові? (Відео спеціального проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії»)
В перші місяці війни дефіцит техніки відчувався особливо гостро, тому не дивно, що комбати добровольчих батальйонів, волонтери і просто небайдужі українці почали переходити на своєрідний «ленд-ліз», який полягав в закупівлі та завезенні автомобілів з Європи, які після нехитрого тюнінгу, а подекуди і без доводки відправлялись на Схід. Перевагою такого виду допомоги армії стала в першу чергу вартість. Так, наприклад, ціна хорошого, технічно справного позашляховика в тій же Німеччині починається з 1000-1500 Євро. Вартість аналогічної техніки в Україні приблизно в три-чотири рази вища, а це вагомий аргумент при виборі авто.
Зрозуміло, що масове використання такої техніки в зоні АТО призвело до низки зловживань. Так, інколи за сотні кілометрів від зони бойових дій, з`являлись подібні автомобілі, власники яких, можливо, і не мали жодного відношення до бойових дій на Сході, але вдало використали «тренд» ПТН-ПНХ, аби уникнути зайвих питань, або дозволити собі на дорозі більше, ніж може носій звичайних номерів.
Зручна війна! Дивіться, як цинічно київські мажори  використовують автомобілі з номерами нібито з АТО:
Ми переможемо! Слава Україні!
Система Orphus