Стан фінансування армії змушує «ділити» пару берців між двома бійцями — радник Президента | MILITARY NAVIGATOR
thumb

Стан фінансування армії змушує «ділити» пару берців між двома бійцями - радник Президента

Цікаві факти від інсайдера про стан забезпечення та хід реформ в Міноборони розповів радник Президента, волонтер Юрій Бірюков в інтерв'ю виданню УНІАН:

- Що вдалося змінити кардинально або хоча б частково в плані забезпечення армії?

- У Міноборони почали проводити інституційні реформи, метою яких є забезпечення більш прозорого використання бюджету країни. Вони ще не доведені до кінця і триватимуть довго. Наприклад, прийняті законопроекти, які зобов'язують Міноборони закуповувати все на відкритих електронних торгах - система ПРОЗОРРО. У цьому є заслуга і нашої волонтерської команди. Наразі всі закупівлі, які визначені законом, на 100% проходять через цю систему. Ми почали використовувати її ще в минулому році, коли не було закону.

Ще одне свого роду досягнення - прийнята програма комплексного реформування Міноборони, де чітко прописано - коли і в якій послідовності що буде зроблено. Вона розрахована до 2020 року. Попереду ще багато роботи.yurij_biryukov

 - Як ви оцінюєте стан тилового забезпечення на нинішній момент. Над чим треба ще працювати, які найболючіші точки?

- Наразі мене найбільш турбує те, що Міноборони фінансується на половину від потреби. У нас немає грошей на закупку всього того, що потрібно армії, яка воює і захищає країну. Бюджетом Міноборони передбачено забезпечення речових потреб у 2016 році на 54%. Образно кажучи, нам досі доводиться "ділити" пару берців між двома бійцями. Цього року сума зменшилася навіть порівняно з 2015-им. У проекті 2017 року передбачено трохи більше. Дай Бог, щоб ми закрили 70% від необхідних потреб.

- А чому так?

- У нас в країні банально не вистачає грошей. На жаль, стан економіки не дозволяє вирішувати питання оборони на 100%.

- Сьогодні і військовослужбовці, і волонтери ще нарікають на неякісне продовольство, недостатнє забезпечення медпрепаратами, говорять про розкрадання, корупцію... Що тут робити і чого не вистачає для боротьби з цим?

- Я ж уже сказав, головна причина - фінансування армії на 54%. Наприклад, є старий сухпай ЗСУ. Чотири непоказні й неїстівні консерви, півмішка цукру… У бюджеті 2016 року ціна на це була закладена в розмірі 96 гривень. А є новий сухпай. Там у реторт-упаковці щось смачне, плюс на обід - борщ і так далі. Орієнтовна ціна на такий сухпай 110 гривень, а якщо з розігрівалкою і додатковими смаколиками - 150 грн.

 Нещодавно армія знову оголосила закупівлю 200 тисяч сухпайків старого зразка. Зрада? Копаємо глибше. Армія не може купувати будь-що, вона зв'язана по руках і ногах законами і постановами Кабміну. Що стосується речового забезпечення, ми змогли розірвати це зачароване коло (постанова 1444, законопроект 2551 - ми виграли). А ось із харчуванням поки що не можемо. Для закупівлі нових сухпайків потрібно внести зміни до постанови Кабміну, прописавши там тип такого пайка. Для того, щоб винести таке питання на розгляд Кабміну - потрібні узгодження. І міністр оборони Степан Полторак раз по раз підписує листи з проханням погодити це рішення. Він - за новий сухпай. В МВС, СБУ, Мінінфраструктури, МОЗ, ГСЗІ кажуть - окей! А Мінфін проти. Там попереджають, що у вас, мовляв, в бюджеті закладено 96 гривень, ось і купуйте за 96. А на більше ми вам не узгодимо! Але й у Мінфіні теж сидять не вороги. Просто така у них робота - не допускати збільшення видаткових статей у межах поточного бюджетного року. Їх можна зрозуміти.
stolovaja-v-desne-na-den-otkrytyh-dverej_rect_b55c3d3d792b3e22d10cd7f5cc926534

- А як же інші чинники, людський фактор, наприклад. Щось змінилося за ці два роки?

- Ні. У нас люди не хочуть працювати на держслужбі, бо зарплата там 4-5 тисяч гривень. Ось ми оголосили конкурс у департамент держзакупівель Міноборони. Там було 18 вакансій, запрошували людей. Ніхто не прийшов. Бо хто ж у Києві може прожити на 5 тисяч гривень зарплати? А в Міноборони немає можливості її підвищувати.

- Але ж хоч якесь оновлення кадрів у Міноборони сталося за цей час, чи вся стара гвардія залишилася на місцях?

- Оновлено приблизно 10% кадрів.

- Час від часу ми стаємо свідками скандалів, коли на полігонах чи у військових частинах військовослужбовців годують зіпсованими продуктами, є обмежене меню і так далі… Що, досі крадуть?

- Крадуть. Нещодавно був скандал на Широколанівському полігоні, де крали гроші, виділені на ремонт їдальні. Але в Міноборони немає функції оперативно-розшукової діяльності. У нас нема слідчих, прокурорів. Ці питання треба адресувати поліції, СБУ та іншим. У нас величезна кількість контролюючих органів. Але чомусь так вийшло, що факти розкрадання коштів на Широкому Лані викрив саме я. Але я не можу їздити в кожну військову частину і кожну їдальню.

 630_400_1468924605-1804

- Що ж робити?

- Для початку треба нормально фінансувати потреби армії та її кадри. Але в бюджеті країни таких грошей немає. У нас досі півкраїни отримує зарплату у конвертах і не платить податки. І нікого це особливо не бентежить. Ось і маємо відповідний бюджет.

Взяти хоча б виготовлення міномета "Молот", про який усі кричать, що, мовляв, 483 тисячі гривень - це дорого. Але ж його виготовляє державне підприємство - ПАТ "Маяк", яке платить своїм працівникам "білу" зарплату, податки, збори і так далі. Ось і виходить, що дорого. Тим більше, що підприємство освоює нове виробництво, якого досі не існувало.

 - Ви брали участь у розробці нової форми для армії. Задоволені результатом?

- Загалом, так, але там є ще над чим працювати. Вона потребує удосконалення. Що ж до парадної форми, яка була продемонстрована на параді до Дня Незалежності, то її безплатно отримають лише курсанти - випускники військових училищ. Всі інші офіцери, як і раніше, купуватимуть її за свої гроші. Адже у нас ледь вистачає коштів для забезпечення військовослужбовців польовою формою, і ніхто не витрачатиме їх на парадну для всіх офіцерів.

- А польовою формою наразі забезпечені всі військовослужбовці?

- Так, усі, ще більше року тому це питання було знято. Інша справа, що у нас бійцю на рік видають два комплекти форми. А в польових умовах її вистачає на 3 місяці. Тому хотілося б давати 3-4 комплекти. Та на більше у нас немає грошей. Але знаходити їх потрібно. Бо Росія - це назавжди. Навіть якщо ми повернемо Крим і Донбас, кордони РФ від нас нікуди не дінуться. Тому захищати Україну від агресора треба буде завжди. Це важка чоловіча робота, на жаль, із втратами. Але по-іншому просто неможливо.

- Через вашу політичну діяльність у БПП вас називають адвокатом нинішньої влади? Це вас не ображає?

- А ще мені закидають, що я сиджу на всіх потоках і краду мільярди на забезпеченні Міноборони. Я не коментую різні дурниці, просто не реагую на це.

- Але ж ви відреагували у Фейсбуці, коли вас звинуватили у начебто лобіюванні інтересів бізнес-партнерів Президента Порошенка стосовно поставок техніки в армію?

- Ні, то я просто кепкував. Коли мені на очі попадає подібна дурниця, то я сміюсь. Так, я написав, що КрАЗ робить погані машини. Це було зроблено на підставі аналізу Міноборни. Я виклав цифри, факти… Але замість того, щоб визнати, що у них дійсно ще не все гаразд з якістю, прес-служба підприємства заявила, що я, мовляв, лобіюю інтереси корпорації "Богдан". Це повна нісенітниця, яку не хочу навіть коментувати.

Алла Мірошниченко, Миколаїв

Джерело: http://www.ukrinform.ua/rubric-politycs/

 

Система Orphus