Контрактники мовчать, а мобілізовані заставляли командирів працювати ефективніше | MILITARY NAVIGATOR
АТО

Контрактники мовчать, а мобілізовані заставляли командирів працювати ефективніше

Наша безпека, мир і спокій залежать від нашої армії, а вона залежить від нас (нашої активності, чи пасивності) і тому ми маємо робити все можливе, щоб вона стала кращою та ефективнішою. Про те що побачив у військах , про реформування нашого війська, його здобутки та проблеми ділиться з українським народом відомий і популярний сподвижник, волонтер Роман Донік .

Відразу хочу попередити. Цей пост не про контрактників. Цей пост про навчання військовослужбовців, що приходять на контракт.

Суспільство втомилося від війни. Суспільство втомилося від армії. Суспільство шукає для себе виправдання.

Я не кажу про невеликий відсоток людей, які як і раніше горять війною і проблемами армії.

Саме це суспільство сприйняло новину про повністю контрактну армії в АТО, з полегшенням.

І видихнуло. Ну нарешті, можна просто сказати - це їхня робота, вони зробили свій вибір. Вони свідомо йшли на це і розуміли, що роблять. Коли суспільство так говорить, це зручно.

Це зручно для совісті. Це зручно для спокою. Це зручно для тих кадрових військових, які не змінили своє уявлення про армію та службі в ній. А їх більшість. Переважна більшість. Вони на час напружилися, вийшли з зони комфорту, робили все через силу. А ось тепер вони всіма силами намагаються повернутися в те, колишнє положення відбування і невідповідальності.

Всі зміни, які відбулися на краще в армії, це не заслуга кадрового офіцерського складу який раптом прозрів.

Більшість з них з штабів і тилових частин мріяли про те, коли це все закінчиться.

Дочекалися. Тому що все, що сталося в армії, відбулося завдяки мобілізованим.

Мобілізовані на одному кінці, а Муженко і Полторак на іншому. Між ними прірва з рідкісними вкрапленнями дійсно розумних і відповідальних офіцерів.Navchannya-mobilizovanih-10

Але мобілізовані дали зворотний зв'язок з самого низу. Завдяки тим же соціальним мережам. Раніше, за весь час існування армії, такого фідбек не було. Ніхто не міг заборонити мобілізованому говорити. Ніхто. Тому що він мобілізований. Тому, що він, як би не зовсім добровільно, призваний державою. Батьки та друзі мобілізованого вставали горою на захист мобілізованого. Всі вставали. Журналістам скрізь було зелене світло, саме з цієї причини.

Тому, що частина людей, була призвана всупереч їх волі. Не важливий настрій людини. Важливий факт. Мобілізація - це коли немає вибору.IMG_1195-630x414.jpg.pagespeed.ce.xx3zXmTD0w

Найбільший головний біль для офіцерів, які прийшли, щоб отримувати платню і дослужувати до пенсії, бажано при цьому нічого не роблячи, несли мобілізовані. Саме мобілізація влила свіжу кров і дала поштовх. Саме мобілізація, під контролем суспільства, змусила ворушитися. Виявила недоліки і проблеми.

Якщо хто не пам'ятає, то на початку війни у переважної більшості командирів частин було "все добре, нам нічого не потрібно".

Поки не прийшли мобілізовані. І саме на колишніх мотивованих мобілізованих і добровольцях, які підписали зараз контракт і тримається все найкраще, що виникло за два з невеликим роки в нашій армії.

Я зараз пишу так багато, не для захисту мобілізації. І не проти 100% контракту. Я пишу тому, що зараз, з відходом мобілізації, ми ризикуємо отримати реванш в армії. Від тих старорежимних відбувальщиків-заробітчан, яких, як показала практика більшість. Ми ризикуємо отримати знову закриту систему з геть відсутнім фідбеком з низу.

І перші ластівки вже полетіли. І перші проблеми почалися і вже замовчуються.

Це навчання. Навчання тих, хто прийшов на контракт. Пік рівня навчання був у 3-4 хвилю.контр

Потім знову спад. Зараз стагнація. Але якщо раніше в учебках вчили мобілізованих, які могли зажадати навчання і підняти шум, то зараз я все частіше чую від суспільства - вони контрактники. Це їх вибір. Вони знали куди йшли. Зараз армія плавно перетворюється в ту, довоєнну армію. Зарегульовану паперами, де головний результат, це звіт і красивий рапорт. Зараз, навчання плавно повертається на колишній рівень. Знову стаючи профанацією, але з повним порядком по паперів. Всі паперові, паркетні, відбувальщики і заробітчани дочекалися своєї години.

Армія контрактна, а суспільство втомилося. Втомлено контролювати, стомлено воювати за навчання, постачання, лікування і побут військових.

Зараз, можна закрити роти контрактникам і не пустити журналістів. Тому, що ось того подразника, підневільного, але з вільних людей по мобілізації, більше немає.

Є контрактники, яких можна пресувати і гнобити. Причому за статутом. Можна робити їх життя нестерпним. І все за правилами.

Саме тому, так багато охочих розірвати контракт.

Це не люди злякалися або не впоралися. Це люди воювали і залишилися після демобілізації на контракт. Це ті, внутрішньо вільні люди, які несли зміни.

Я до чого це все пишу? Я знаю, що швидше за все буде найближчим часом. Загине кілька молодих контрактників. Загинуть тому, що їх погано вчили, або не вчили зовсім. З'ясується, що їх навчання, стрільби, водіння, профанація і були тільки на папері.

І суспільство знову стрепенеться. І будуть якісь хвилі гніву й обурення. Знову якісь солдатські матері на чолі з тимошенко і савченко підуть під адміністрацію президента і під міністерство оборони. І всі ми знову будемо вимагати знайти, покарати, розіп'яти. Але, якщо система візьме реванш, то нам знову розкажуть красиву казку, зроблять видимість все повернеться на круги своя.

В армії відбулися тектонічні зрушення. Але це тільки зрушення. І нам просто не можна втомлюватися.

Як мінімум для того, щоб всі смерті не були марними.

Роман Донік

 

Джерело: https://www.facebook.com/romandonik

Система Orphus