Коли ворог почав у відкриту перехоплювати розмови, запанував хаос… — кіборг | MILITARY NAVIGATOR
1-7

Коли ворог почав у відкриту перехоплювати розмови, запанував хаос... - кіборг

Згадую Донецький аеропорт з усмішкою та сумом. Такої сили духу і взаємопідтримки, як там, не було в жодному іншому бою. Кожен розумів: якщо не стане твого побратима поруч, то не стане й тебе. Навіть коли вже не було ані зброї, ані набоїв, ні в кого не виникало думки здаватись... Зі своїми побратимами одні з останніх рік тому ми покидали зруйнований ДАП.

656121

До битви за ДАП за 15 днів навчання (і це - разом із дорогою) на Яворівському полігоні отримав "корочку" командира безвідкатної гармати СПГ-9. Потім потрапив до 93-ї Окремої механізованої бригади, у складі якої й рушив у зону АТО.

Після короткого відрядження в зону АТО знову разом із другом поїхали на навчання. Там я отримав ще одну спеціальність - коригувальник артилерійського вогню. Далі було поранення... А після реабілітації повернувся до с. Піски, звідки згодом був направлений у ДАП.

В аеропорт із побратимами заїжджали 6 січня 2015 року - в період начебто перемир'я, по "зеленому коридору". Зараз розумію: вже тоді ми програли ворогу "битву зв'язку". Противник мав можливість чути всі наші розмови...

Взагалі зв'язок, а точніше його відсутність, був великою проблемою під час оборони аеропорту. Якби ми мали нормальну шифровку передачі даних та якісний зв'язок хоча би між собою, жертв було б значно менше.

Про те, що ворог перехоплює всі розмови, першими заговорили "кіборги", які несли варту на диспетчерській вишці. Бійці почали помічати, що одразу після того, як вони передавали по рації коректувальні дані, ворог покидав позиції. Тому єдиним каналом комунікації, який давав можливість хоч якось виграти час, для нас були особисті мобільні телефони.

"Кіборги", які тримали позиції на вишці, та ми, - ті, захищав новий термінал, мали зв'язок із офіцерами через свою бригаду чи батальйон. Це було величезною проблемою, бо рації кожного підрозділу працювали на різних частотах. Коли ворог почав у відкриту перехоплювати розмови, запанував хаос...

В останні дні оборони ДАПу зв'язку не було взагалі, "глушили" навіть мобільні. У командування був план взяти аеропорт у кільце, щоб перекрити канали противнику. Але коли українські війська почали підходити до вишки, ледь не вступили в бій із побратимами, адже ми не розуміли, хто наближається до позицій. Дивом усе склалося так, як склалося. Однак декілька військових все ж підірвалися на своїх же "розтяжках", адже де саме були заміновані території - дізнатися було просто неможливо.

З нашими висновками, що тактика ведення бою могла би бути зовсім іншою, погоджуються військові експерти, проаналізувавши сотні розповідей бійців. Для цього потрібен був просто якісний зв'язок. Для прикладу вони наводять мінімальні втрати ізраїльської армії, яка по праву вважається однією з найрозвинутіших у світі. ковтун

Експерти стверджують, опираючись на приклад знову ж таки ізраїльського досвіду, що за правильно вибудованої архітектури зв'язку сучасні рації дозволяють воїну мати одночасно голосовий та відеозв'язок, а також отримувати і передавати смс-повідомлення. Це надважливо під час виконання бойових задач, коли на екрані рації чи мобільного планшету, завдяки можливості швидкої передачі даних, бійці бачать позиції своїх/чужих на мапі місцевості, а також за необхідності можуть бачити відео онлайн, яке передається, наприклад, із безпілотника. Продукція сімейства мобільних тактичних комунікаційних рішень, що здатні забезпечити функціонування потужної системи зв'язку, була представлена ізраїльською компанією Elbit Systems (єдиним постачальником засобів комунікації та автоматизованих систем управління (АСУ) для армії Ізраїлю) на останній виставці Eurosatory 2016. ковтун

Незалежно від типу місцевості, потужна система зв'язку і супер-швидка передача даних дозволяють командувати військом та забезпечити командну комунікацію під час бою. Все це - в цілковито захищеному від противника режимі, для чого використовуються так звані "стрибучі" частоти і шифрування по найскладніших алгоритмах. Інтеграція всіх видів зв'язку, враховуючи супутниковий, в одну єдину систему робить її абсолютно невразливою для ворога і гарантує стовідсоткове комунікаційне рішення бійцю та командиру. Недарма Ізраїль - перша в світі країна, яка створила так звану "цифрову армію".

Рішення компанії Elbit Systems визнали кращими в Європі після декількох років випробувань. Десятки контрактів на поставку засобів зв'язку для передових армій світу говорять самі за себе.

Вкотре повторюю: скільки військових полягло в битві за ДАП - вам точно ніхто не скаже... Найважче на війні - це дивитися, як твої поранені товариші вимагають допомоги, а ти не завжди можеш їм допомогти. Люди - важливі і цінні! Шкода, що людський ресурс для командування - лише ресурс. Сподіваюся, що командування все ж перейметься питанням забезпечення українських воїнів якісним зв'язком, і наша армія найближчим часом стане хоча б трішечки "цифровою"!

Автор: Євген Ковтункіборг ДАП

Джерело:http://ua.censor.net.ua/b4564

 

Система Orphus