Епоха танків: цікаві факти про перші бойові машини (ФОТО) | MILITARY NAVIGATOR
bolshoy_villi_tank_mark_i_0

Епоха танків: цікаві факти про перші бойові машини (ФОТО)

Понад стороків тому, 15 вересня 1916 року, на полі бою появився перший танк. Ми розповімо вам кілька цікавих і маловідомих фактів про історію винаходу цієї бойової машини.oblozhka_ispytaniya_tanka_mark_chetvertyyВідомо, що творцями броньованої гусеничної техніки є англійці, проте, насправді, першим, кому прийшла в голову ідея побудови танка, був француз, випускник Політехнічного інституту і капітан 6-го артилерійського батальйону Леон Левавассо, який намалював перший танк ще в 1903 році. Свою розробку обшив бронею гусеничної машини зі встановленою на ній 75-міліметровою гарматою, і назвав саморушійною гарматою, його винахід випереджав науково-технічний прогрес того часу.
proekt_levavassoтанк Левавассо

Адже, за фактом, в 1903 році ще не існувало тракторів на гусеничному ходу. Тільки через рік, в 1904 році, Бенджамін Холт подасть патент на виготовлення і застосування гусеничного треку. Сам Левавассо свої гусениці називав шарнірними колесами, в 1905 році він подав документи про винахід самохідної гармати в Технічний комітет французької артилерії. Однак, тоді військові чиновники дуже скептично поставилися до його проекту, засумнівавшись в дієвості цієї дивної машини. Їхній вердикт був сухим і жорстоким: «самохідна гармата месьє Левавассо не зможе рухатися на таких колесах; її проб'ють осколки і кулі; а гармата не зможе бути наведена в потрібний напрямок». Насправді, в той час французька армія взагалі не відчувала потреби в подібних машинах. Тоді ніхто ще не знав, що Європа стоїть на порозі Першої світової війни. «Проект Левавассо» буде повністю відкинутий 13 серпня 1908, але його ідею, виявляється, підхоплять британці. Перший в світі танк на прізвисько Маленький Віллі зійшов з конвеєра в Англії 6 вересня 1915 року.
malenkiy_villiЦю новітню самохідну гармату винаходили британці для виходу з тупикової військової ситуації, що склалася на той час на Західному фронті. Її розробка почалася ще в 1914 році, а завідували нею британський полковник на ім'я Ернест Суїнтон і військовий інженер Вільям Ханки. На їхню думку, британська армія потребувала бронетранспортера на гусеничному ходу, який міг би прориватися через ворожі загородження і окопи, розчищаючи собою територію. Ці новатори звернулися зі своєю ідеєю до міністра британського флоту - Уїнстона Черчилля, який практично відразу перейнявся думкою про створення «сухопутної човна», і організував військовий комітет під назвою «Landships» («Земляні кораблі»). А для того, щоб зберегти цю ідею в таємниці від ворогів, створювану машину називали «цистерною для доставки води військам» (по-англійськи її називали просто tank - бак, резервуар). Нову військову техніку занурювали в спеціально склоченние дерев'яні ящики, на яких писали слово tank. Так за танком закріпилося його назву.
tank_malenkiy_villiмаленький Віллі

Насправді, побудований Маленький Віллі був дуже далекий від досконалості. Його створили на базі сільськогосподарського трактора Bullok буквально за 40 днів, оснастивши 37-мм гарматою Максим-Норденфельдта (у нас цю гармату називають просто Максим). Але в процесі випробувань (в яких, до речі, особисто брав участь Уїнстон Черчілль) виявилося, що Маленький Віллі через свої короткі гусениці не може долати 4-метрові окопи, після чого було вирішено модернізувати техніку, надавши шасі незвичайну ромбоподібну форму. Так на світ з'явився танк Великої Віллі (офіційно танк називався Mark I).bolshoy_villiвеликий Віллі

Кумедно, але дуже скоро Великі Віллі придбали набули двох статей - жіночої і чоловічої. У «самців» було дві 57-мм гармати з дальністю стрільби 1800 м і скорострільністю 15-20 пострілів на хвилину. «Самки» ж гармат не мали, а озброювалися шістьма кулеметами "Віккерс". За весь час жіночих і чоловічих варіантів Великого Віллі було створено по 75 штук. Першими операторами танка, яких тоді ще не звали танкістами, ставали звичайні солдати з різних частин британської армії.Сідаючи в громіздкі, 29-тонні махини, вони й гадки не мали, чого очікувати від танка.bolshoy_villi_tank_mark_i_0Великий Віллі на поле бою

Тоді ця техніка була небезпчна не тільки для ворогів, а й для самих її операторів. В кабіні у перших танків було багато рухомих частин і гарячих труб. Солдатам, щоб не поранитися і не обпектися, доводилося пересуватися всередині з особливою обережністю. Та й броня кришилася від пострілів, іноді смертельно ранячи своїх «пасажирів». Трохи пізніше, щоб захистити від осколків хоча б обличчя, очі і голову, танкісти придумають надягати перед боєм спеціальні захисні маски.maski_na_lico_tankistovМаска, яку солдатам доводилося вдягати перед боєм

А ось так розміщувався всередині екіпаж танка Mark Iekipazh_tanka_mark_iДо всього іншого, перші танки, оснащені двигунами потужністю як у сучасних малолітражок, і вміють розвивати швидкість не більше 4-5 км/год, були настільки повільні і неповороткі, що солдати, які сидять усередині, називали себе зі сміхом «курками на сідалі». Ці військові машини застрягали в окопах, перегрівалися і швидко виходили з ладу, але вони вселяли справжній жах противнику.
bolshoy_villi_na_pole_boyaЗ'являючись на полі бою, вони сіяли паніку серед німецьких солдатів, руйнуючи їхню струнку лінію. Коли англійські танки починали йти вперед, перелякані німці кидали все, що до цього тримали в руках і покидали поле бою. Вони називали їх сталевими звірами і монстрами, і, в кінцевому рахунку, танки змінили обличчя війни 20-го століття. Про справжню танкову війну заговорять лише в 1919 році, а перші свої танки Німеччина почне будувати таємно тільки в 1926-му. Найбільшою танкової битвою вважається битва на Курській дузі в 1943 році. У ній всього брало участь близько 23000 танків. До кінця Другої світової війни у ​​Англії всього буде побудовано понад 30000 танків, у Сполучених Штатів Америки - 90000, у Радянського Союзу - 105000, у Японія - всього 2500, а у Німеччині - 62000 танків.
http://expres.ua

Система Orphus