Оригінал на сайті Le Point

У 2016 році загальний обсяг оборонних витрат у світі значно зріс, досягнувши позначки в 1,57 трильйона доларів, стверджується в щорічному звіті компанії IHS Markit. Найбільший процентний приріст демонструють Азія і Прибалтика, тоді як бюджети США і Європи виросли незначно. Росія випала із п'ятірки лідерів, пропустивши вперед Саудівську Аравію та Індію. Незабаром її повинна обійти і Франція.

Якщо 2015 рік поклав кінець скороченню бюджетів, 2016 рік ознаменував собою "початок десятиліття зростання оборонних витрат", вважають аналітики IHS Markit, уважно розглянувши військові витрати 105 країн, на яких припадає 99% загальносвітових.

НАТО, Європа та Росія

В Європі оборонні витрати трохи зросли. Великобританія (третє місце, 53,8 мільярда доларів), Франція (сьоме місце, 44,3 мільярда) і Німеччина (дев'яте місце, 35,8 мільярда) зберегли колишні позиції в рейтингу, тоді як загальний бюджет країн НАТО виріс вперше з 2010 року.

Країни-члени ЄС досягли в сукупності позначки 219 мільярдів, що трохи більше третини американського бюджету (622 мільярда) і більше китайського (191,8 мільярда). Ситуація зміниться, впевнені в IHS Markit: "Оборонний бюджет Китаю обійде бюджет ЄС до 2020 року, коли вони повинні скласти відповідно 232 мільярда доларів і 230,4 мільярда" (прогноз включає в себе британський бюджет, незважаючи на перспективу Брексіта).

Французькі військові витрати (зараз вони знаходяться біля позначки в 2% ВВП у відповідності з директивами НАТО) залишаться на колишньому рівні або трохи знизяться в плані частки ВВП, хоча в абсолютних величинах вони збільшаться у зв'язку з очікуваним зростанням економіки Франції.

Найбільш відчутний приріст спостерігається в Прибалтиці, для якої анексія Криму стала справжньою психологічною травмою. З початку української кризи її закупівлі озброєнь збільшилися вдвічі і повинні збільшитися ще на 100% у найближчі два роки, вважають аналітики. Якщо у 2005 році загальний оборонний бюджет країн регіону становив 930 мільйонів доларів, до 2020 року він зросте до 2,1 мільярда.

США залишають всіх далеко позаду з результатом в 622 мільярда (40% усіх військових витрат у світі). "З 11 вересня США витратили на оборону більше 935 трильйона доларів", — підкреслюють в IHS Markit. Обрання Дональда Трампа змінило прогнози про невелике скорочення бюджету (згідно із заявами Хілларі Клінтон), так як новий президент дав зрозуміти, що збирається збільшити витрати.

У Росії ж вперше з 1990-х років спостерігається скорочення військового бюджету: з 51,8 до 48,4 мільярда доларів. В результаті вона скочується з четвертого на шосте місце в рейтингу. "Ми очікуємо, що в 2017 році російський бюджет зменшиться ще сильніше і дозволить обійти себе французькому", — вважають в IHS Markit.

Азіатсько-Тихоокеанський регіон

Оборонні бюджети в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні значно зросли, причому витрати стосуються не тільки засобів оборони території, але і засобів розгортання військ. Головне занепокоєння викликає напруженість у оточуючих Китай морях, і багато статей видатків спрямовані на розширення військово-морських і військово-повітряних можливостей оточуючих цю зону країн.

Китай, безумовно, є локомотивом регіону і зберігає за собою друге місце в рейтингу (якщо не вважати ЄС за єдине ціле) з результатом в 191,8 мільярда. Якщо тенденція збережеться, за прогнозами IHS Markit, ця цифра може зрости удвічі за десять років, з 123 мільярдів у 2010 році до 233 мільярдів в 2020 році.

Японія знову почала нарощувати витрати після десятиліття скорочень, але "бюджетні обмеження все ще сильні", підкреслюють аналітики. Японський уряд не може змагатися з Китаєм в обсягах і тому робить особливий наголос на оптимальному використанні кожного долара.

Індія обійшла Росію та Саудівську Аравію, зайнявши в 2016 році четверте місце в рейтингу. "У найближчі два роки Індія займе третє місце, обігнавши Великобританію", — вважають в IHS Markit. Якщо до недавнього часу приріст бюджету був пов'язаний зі збільшенням вартості праці в країні, тепер експерти вважають, що нові розширення витрат будуть пов'язані з модернізацією обладнання, що зробить Індію "ключовим ринком для постачальників зброї".

Близький Схід

Спад цін на нафту став ударом по зростанню оборонних витрат у країнах Перської затоки, і регіон позбувся статусу самого динамічного збройового ринку, яким володів з 2012 по 2014 рік. Але військові витрати Катару і Кувейту продемонстрували значне зростання.

Геррік Понсе

Переклад ІноЗМІ