3 липня. Пам’ятні дати | MILITARY NAVIGATOR
630_360_1498829294-6191

3 липня. Пам’ятні дати

Цього дня у 1917 році, в Києві розпочався збройний виступ полку імені Павла Полуботка.

Ще 16 березня 1917 року військова нарада на чолі з полковником Павлом Волошиним заснувала українське військове товариство – «Український військовий клуб імені гетьмана Павла Полуботка», що мало на меті українізацію військових частин, та створення українського збройного війська. Ініціатором створення Клубу був відомий харківський адвокат Микола Міхновський - лідер Української партії самостійників-соціалістів.

Згодом у Києві було сформовано перше українське військове формування – полк ім. Богдана Хмельницького. За прикладом Києва військові клуби були створені по всій Україні. У червні до столиці прибували солдати-українці з різних регіонів.

Представники полуботківців звернулися до Українського Генерального Військового Комітету з вимогою визнати їх другим козацьким полком ім. гетьмана Полуботка. Цю вимогу Генеральний Комітет виконати відмовився. Він визначив певний термін, після якого полуботківці мали відправитися на фронт.

Однак, вояки наполягали, щоб їх послали на фронт не інакше, як єдиним полком під назвою «iменi гетьмана Полуботка», i тільки в той корпус, який призначено для укомплектування українцями. Після тижня переговорів взаємопорозуміння так і не було знайдено.

Ввечері 3 липня було проведене засідання самостійницького центру, яке вирішило почати збройний виступ i захопити Київ. Безпосередню підготовку до виступу очолили соратники Міхновського по Військовому клубу – Лук’янов, Павелко і Горемика.

У ніч із 4 на 5 липня полк вийшов із казарм, захопивши пошту, банк, арсенал, квартири командувача Київським округом Обручева. Вони заарештували начальника мiлiцiї Лепарського i коменданта Києва генерала Цицуровича.

Проте, Центральна Рада, яка ще сподівалася досягти української автономії політичним шляхом, не підтримала виступу. 7 липня повстанці склали зброю, частину з них було заарештовано.

Військова прокуратура розпочала слідство, яке тривало аж до жовтня. Згодом полк відправили на фронт, де він відразу ж потрапив у «м’ясорубку». Полуботківці зазнали страшних втрат: станом на 9 лютого 1918 року полк імені Павла Полуботка становив лише 5 чоловік.

Виступ полуботківців, без сумніву, являв собою політичну акцію та був результатом суперечностей в середовищі українських політичних партій. В тодішньому українському політикумі не було єдиного погляду на майбутній державний устрій України.

Якщо найвпливовіші в Центральній Раді партії, виступали за автономію України в складі Росії, то Українська партія самостiйникiв-соцiалiстiв – за повну державну незалежність України. Зокрема, Микола Міхновський разом із побратимами-полуботківцями вважав, що військовий рух необхідно використати для створення національної армії, яка зможе стати головною запорукою самостійності України, але соціалістична більшість у Центральній Раді дивилася на це по-іншому – політики мали на меті взагалі позбутися армії й замінити її народною міліцією.

Подальші події, зокрема збройна агресія Росії проти України, показали, що рацію мав саме Міхновський, але було вже пізно.

https://www.ukrinform.ua

Top
Рейтинг@Mail.ru Система Orphus